چگونه آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنیم ؟

چگونه آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنیم ؟

 

بدون شک هر شرکت تولیدی نرم افزار ، در اولین نسخه از محصول خود ، نرم افزاری را تولید نمی کند که بدون مشکل و یا باگ باشد .
به همین خاطر سعی می کند از طریق تست برنامه خود و یا نظرات کاربران ، مشکلات برنامه خود را حل کنند و در آپدیت جدید ، آنها را به کاربران خود ارائه دهند.

شرکت مایکروسافت هم به همین شکل معمولا بعد از ارائه یک نسخه از ویندوز ، بعد از رفع مشکلات ویندوز ، آنها را در قالب آپدیت در اختیار کاربران قرار می دهد .
در بعضی از نرم افزار ها ، این بروزرسانی دلبخواهی است ، شما هم می توانید نرم افزار را آپدیت کنید هم می توانید از اینکار دست بکشید .

اما در مورد ویندوز ، این مورد صدق نمی کند . چراکه شما مجبور هستید از آپدیت های جدیدتر استفاده کنید و همیشه ویندوز خود را بروز نگه دارید .
سیستم عامل ویندوز هم مانند هر برنامه ی دیگری شامل باگ هایی است ، مخصوصا باگ های امنیتی که در حفظ حریم خصوصی افراد ضعف ایجاد می کند.

شرکت مایکروسافت به خاطر حساس بودن بر سر مسائل امنیتی کاربران خود ، کاربران خود را وادار به نصب نسخه های جدیدتر ویندوز می کند .

این بروزرسانی ها به این شکل هستند که به طور خودکار و یا پنهان شروع به نصب نسخه جدید ویندوز می کنند .
نصب خودکار و بدون اجازه آپدیت ها ،از نظر امنیتی و رفع دیگر مشکلات ویندوز ، نکته ی مثبتی به شمار می آید ،اما شاید برای برخی از افراد که برای مصرف حجم ترافیک اینترنت خود مشکل دارند ، نکته ی مثبتی به حساب نیاید .

به همین خاطر ما در این پست سعی کرده ایم تمامی گزینه ها و موارد خودکار و پنهان را دنبال کرده و آنها را به طور دائم غیرفعال کنیم.

اگر شما با آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ مشکل دارید ، با ما همراه باشید .

 

چگونه آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنیم ؟

در نسخه های Professional , Enterprise و Education شما می توانید با مراجعه به تنظیمات Group Policy و یا Registry ویندوز از بروزرسانی خودکار ویندوز جلوگیری کنید و همچنین در نسخه های خانگی ویندوز ۱۰ هم راه حلی برای متوقف کردن بروزرسانی وجود دارد .

جلوگیری از دانلود خودکار بروزرسانی ها در یک اتصال مشخص

وقتی اتصال را به عنوان metered (اندازه گیری شده) تنظیم می کنید ، ویندوز ۱۰ به طور خودکار به روزرسانی های آن را دانلود نمی کند.
ویندوز ۱۰ به طور خودکار برخی از انواع خاصی از اتصالات را به عنوان مثال : اتصال داده های سلولی را به عنوان اندازه گیری تنظیم می کند. با این حال ، شما می توانید هر اتصال مانند اتصال شبکه Wifi را اندازه گیری شده تنظیم کنید.

بنابراین ، اگر نمی خواهید ویندوز ۱۰ بطور خودکار به روزرسانی های اتصال شبکه خانگی خود را بارگیری کند ، فقط آن را به عنوان یک اتصال اندازه گیری شده تنظیم کنید. ویندوز ۱۰ وقتی دستگاهتان را به یک شبکه غیرمتعارف وصل می کنید ، مجدداً بدون اندازه ، ویندوز را به روزرسانی می کند.
ویندوز این تنظیمات را برای هر شبکه اختصاصی به یاد می آورد ، بنابراین می توانید از آن شبکه جدا شوید و به شبکه دلخواه دوباره وصل شوید.

تنظیم شبکه ی اندازه گیری شده

Wifi :

برای تغییر تنظیمات شبکه Wifi ، برنامه Settings را باز کنید و در قسمت Network & Internet ، گزینه Wifi را انتخاب کنید.
در این قسمت شبکه Wifi ، که به آن متصل هستید را انتخاب کنید و در صفحه Properties ، گزینه Set as metered connection را فعال کنید .
این تنظیمات برای شبکه ی انتخاب شما تنظیم می شود ، اما نه برای همه شبکه های Wifi . ویندوز ۱۰ همه ی شبکه هایی که برای آنها تنظیماتی را در نظر گرفته اید ، ذخیره می کند و از آنها برای دیگر شبکه ها استفاده نمی کند .

Ethernet :

در صورتی که از شبکه ی سیمی Ethernet استفاده می کنید ، می توانید مانند روش بالا در قسمت Network & Internet ، گزینه Ethernet را انتخاب کنید و در صفحه Properties ، گزینه Set as metered connection را فعال کنید .

پس از فعال کردن این گزینه ، Windows Update می گوید:
«به روزرسانی ها در دسترس هستند. ما به محض اتصال به Wi-Fi ، به روزرسانی ها را بارگیری خواهیم کرد ، یا می توانید با استفاده از اتصال داده خود ، به روزرسانی ها را بارگیری کنید (ممکن است هزینه آن اعمال شود.)

به عنوان مثال ، ممکن است رایانه شخصی خود را به تلفن هوشمند خود وصل کنید. برای بارگیری و نصب به روزرسانی در اوقات فراغت خود می توانید بر روی دکمه Download کلیک کنید.

از Restart کردن خودکار ویندوز ، جلوگیری کنید

حتما مشاهده کرده اید که بعد از نصب یک نرم افزار و یا تغییر در ویندوز ، با پیغامی مواجه می شوید که به شما پیشنهاد می کند ویندوز خود را Restart کنید .
در ویندوز ۱۰ هم به همین شکل است ، بعد از نصب آپدیت جدید ، ویندوز به طور خودکار ، Restart می شود.
ممکن است شما در حال انجام یک پروژه و یا کار مهمی دیگری باشید . پس خوب است که این مورد را هم غیرفعال کنیم.

برای رفع این مشکل ، ویندوز ۱۰ قابلیتی دارد بنام Active Hours (ساعت های فعال) که شما می توانید ۱۲ ساعت از ساعاتی را که با کامپیوتر کار نمی کنید را مشخص کنید تا در صورت نصب بروزرسانی و Restart شدن ، مشکلی برای برنامه های در حال اجرای شما نیاید .

برای فعال کردن این مورد می توانید با مراجعه به Setting و بخش Update & Security ، گزینه Windows Update را انتخاب کنید و بروی عبارت Change Active Hours کلیک کنید و ساعات خود را مشخص کنید .

استفاده از Group Policy برای غیرفعال کردن آپدیت ویندوز (Professional)

همانطور که در ابتدای پست عرض کردم ، نصب و بروزرسانی ویندوز ، به دلایل امنیتی یک امر اجباری و مثبت به شمار می آید اما شما می توانید از ویرایشگر Group Policy کمک بگیرید و این تنظیمات را غیرفعال کنید که این مورد فقط در نسخه های Professional , Enterprise و Education ویندوز امکان پذیر است .

برای دسترسی به این ویرایشگر ، کلید های Win + R را از روی کیبور انتخاب کنید و در پنجره ی Run عبارت زیر را تایپ کنید :

gpedit.msc

بعد از وارد کردن این عبارت ، پنجره ی ویرایشگر برای شما باز خواهد شد .

Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Windows Update.

در Group Policy ، مسیر بالا را دنبال کنید و در سمت راست صفحه ، بروی گزینه Configure Automatic Updates دابل کلیک کنید .
گزینه Enable را فعال کنید و در قسمت Option می توانید نوع اطلاع رسانی را برای بروزرسانی مشخص کنید و در آخر تنظیمات را ذخیره کنید .

در صورتی که به بخش Windows Update بروید و گزینه Check for updates و سپس Advanced options را انتخاب کنید ، مشاهده می کنید که پیغام “Some settings are managed by your organization” با رنگ قرمز نمایش داده می شود که به معنای این است که برخی از قسمت ها توسط مدیر ، شخصی سازی شده اند .

این کار هم توسط تغییر مقادیر Registry امکان پذیر است ، اما به خاطر اینکه تمامی تنظیمات اصلی ویندوز در این قسمت قرار دارند ، ما این روش را به شما پیشنهاد نمی کنیم چرا که با یک اشتباه کوچک ، ویندوز شما ناقص خواهد شد و نیاز به نصب مجدد ویندوز خواهد بود .

 

Amir

تولید محتوا ، Ux/Ui

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات