اگر صفحه‌کلید ویندوز ۱۰ یا ماوس کار نکنند چه باید کرد؟

اگر صفحه‌کلید ویندوز ۱۰ یا ماوس کار نکنند چه باید کرد؟ خرابی صفحه کلید و ماوس به ویژه با استفاده منظم چندان معمول نیست. اگر صفحه کلید یا ماوس کار خود را بر روی رایانه شخصی Windows 10 متوقف کرده است ، در اینجا چند مرحله برای حل مسئله وجود دارد.

سخت افزار خود را بررسی کنید

ناگفته نماند که باید سخت افزار خود را قبل از انجام هر کار دیگری کاملاً بررسی کنید.

با بررسی دقیق تمام اتصالات دستگاه خود شروع کنید. اگر صفحه کلید یا ماوس به طور صحیح وصل شده است ، سعی کنید آنها را به درگاه USB دیگری تغییر دهید. اگر در حال لپ تاپ هستید ، حتماً با استفاده از کلیدهای عملکرد در بالا ، به طور تصادفی صفحه کلید یا ماوس خود را غیرفعال نکرده اید.

اگر یک صفحه کلید یا ماوس بی سیم دارید ، بررسی کنید که باتری ها شارژ کافی برای کار درست دارند. برای بررسی مجدد مشکل به خود سخت افزار ، به گزینه جایگزین سیمی بروید.

در آخر ، صفحه کلید یا ماوس خود را بر روی رایانه های شخصی دیگر امتحان کنید ، یا یک صفحه کلید یا ماوس جایگزین را امتحان کنید. در هر صورت ، اگر صفحه کلید یا ماوس شما کار می کنند (یا گزینه های جایگزین به جای آن کار می کنند) ، می توانید فرض کنید که مشکل رایانه شخصی شماست.

Windows را برای بدافزار بررسی کنید

بدافزارها گاهی اوقات می توانند در جلوگیری از استفاده شما از صفحه کلید یا ماوس در ویندوز ۱۰ نقش ایفا کنند. یک بدافزار مخرب که این دستگاه ها را غیرفعال می کند ، توانایی شما در استفاده از رایانه شخصی را ویران می کند.

در این صورت ، باید Windows را مجبور به اسکن بدافزار کنید. برای انجام این کار می توانید از نرم افزار آنتی ویروس خود استفاده کنید ، با استفاده از دیسک بوت آنتی ویروس یا اسکن بوت برای انجام چک.

با استفاده از Windows Defender می توانید اسکن بوت را برنامه ریزی کنید. با این کار درایوهای شما اسکن شده و هرگونه بدافزار شناسایی شده حذف می شود. اگر infection مانع از کنترل رایانه شما شود ، لازم است ابتدا به Windows Safe Mode بوت شوید.

برای شروع ، با کلیک راست روی دکمه منوی Windows Start و کلیک بر روی دکمه “Settings” به منوی تنظیمات Windows خود دسترسی پیدا کنید.

دکمه "Settings"

از اینجا ، روی به روزرسانی و امنیت> Windows Security> Virus & Threat Protection کلیک کنید.

روی “Scan Options” در زیر دکمه مرکزی “Quick Scan” ضربه بزنید.

"Quick Scan"

در منوی “Scan Options” گزینه “Windows Defender Offline Scan” را انتخاب کنید.

برای شروع فرآیند ، روی “Scan Now” کلیک کنید.

شروع فرآیند ، "Scan Now" برای موس و صفحه کیبورد

ویندوز دوباره راه اندازی می شود و اسکن عمیق رایانه شما را شروع می کند. این روند ممکن است مدتی طول بکشد. پس از انجام این کار ، هرگونه آلودگی به بدافزارهای موجود در رایانه شخصی شما باید به طور خودکار برداشته شود.

می توانید تاریخچه اسکن خود را بعد از کلیک کردن بر روی “Protection History” در منوی “Virus & Threat Protection” بررسی کنید.

مرتبط: روشهای روشن نگه داشتن همیشگی کلید Num Lock کیبورد

درایورهای صفحه کلید و ماوس خود را مجدداً نصب کنید

ویندوز به طور خودکار درایورهای صفحه کلید و ماوس شما را کنترل می کند ، اما مجبور کردن ویندوز برای نصب مجدد این درایور ها بعضی اوقات می تواند مشکلی را برای جلوگیری از کار صحیح آنها برطرف کند.

برای نصب مجدد درایورهای صفحه کلید و ماوس خود ، بر روی دکمه منوی Windows Start راست کلیک کرده و گزینه “Device Manager” را انتخاب کنید.

درایورهای صفحه کلید و ماوس

مدیر دستگاه Windows تمام دستگاههای متصل به رایانه شخصی شما را داخلی و خارجی لیست می کند. صفحه کلید شما در زیر “Keyboards” قرار خواهد گرفت ، در حالی که ماوس شما در زیر “Mice and Other Pointing Devices” قرار خواهد گرفت.

برای مجبور کردن ویندوز برای نصب مجدد درایورهای این دستگاهها ، روی فلش کنار هر یک از این دسته ها کلیک کنید تا آنها را گسترش دهید. بر روی دستگاه خود راست کلیک کرده و سپس بر روی گزینه “Uninstall Device” کلیک کنید.

احتمالاً بهترین کار این است که ابتدا با صفحه کلید خود و دوم موش خود انجام دهید ، زیرا تا زمان راه اندازی مجدد دسترسی به دستگاه را از دست خواهید داد.

"Uninstall Device" موس و صفحه کلید

با کلیک روی دکمه “Uninstall” در کادر گفتگوی تأیید ، می خواهید دستگاه را حذف کنید تأیید کنید.

دکمه "Uninstall" صفحه کلید

همانطور که اشاره کردیم ، پس از شروع مراحل نصب ، این دستگاه ها تا زمانی که مجدداً راه اندازی نشوند ، به احتمال زیاد متوقف می شوند.

دکمه پاور خود را فشار دهید تا روند خاموش یا راه اندازی مجدد شروع شود. پس از راه اندازی مجدد ، درایورهای صفحه کلید و ماوس باید به طور خودکار مجدداً نصب شوند.

در مواقع اضطراری ، از گزینه های قابلیت دسترسی Windows استفاده کنید
اگر نمی توانید بلافاصله مشکلی را با صفحه کلید یا ماوس خود حل کنید ، می توانید با استفاده از گزینه های قابلیت دسترسی داخلی به Windows تغییر دهید. اینها فقط درصورتی انجام می شود که ماوس کار یا صفحه کلید کار در دسترس شما باشد.

فعال کردن MouseKeys

با استفاده از یک صفحه کلید کارگر و یک ماوس شکسته ، می توانید به استفاده از MouseKeys بروید. این ویژگی دسترسی به شما امکان می دهد مکان نما موس را با استفاده از کلیدهای شماره روی صفحه کلید خود حرکت دهید.

برای فعال کردن آن ، با کلیک راست کردن بر روی منوی شروع و کلیک بر روی “Settings” به تنظیمات ویندوز خود دسترسی پیدا کنید. از اینجا ، کلیک بر روی آسان کردن دسترسی> ماوس و سپس بر روی نوار لغزنده به حالت “On” کلیک کنید تا MouseKeys را فعال کنید.

فعال کردن MouseKeys (موس )

اکنون می توانید از کلیدهای شماره خود برای جابجایی مکان نما استفاده کنید. به عنوان مثال ، شماره “۸” نشانگر ماوس شما را به سمت بالا سوق می دهد ، “۲” آن را به سمت پایین و غیره حرکت می دهد.

فعال کردن صفحه کلید روی صفحه

یکی دیگر از قابلیتهای دستیابی مفید در ویندوز ۱۰ ، صفحه کلید روی صفحه نمایش است. اگر صفحه کلید شما کار می کند ، اما به ماوس دسترسی دارید (یا صفحه شما لمسی است) ، می توانید به جای آن به عنوان یک راه حل کوتاه مدت از این ویژگی استفاده کنید.

برای دسترسی آسان به صفحه کلید روی صفحه ، روی نوار وظیفه Windows خود راست کلیک کرده و روی “Show Touch Keyboard Button” کلیک کنید.

فعال کردن صفحه کلید روی صفحه

با این کار نمادی در قسمت اعلان های نوار وظیفه شما نمایش داده می شود که می توانید فشار دهید تا صفحه کلید روی صفحه نمایش به راحتی نمایش داده یا مخفی شود.

با فعال کردن این گزینه ، با کلیک بر روی آن ، صفحه کلید روی صفحه نمایش ظاهر می شود تا نیمی از صفحه نمایش شما پر شود.

صفحه کلید روی صفحه نمایش

با فعال کردن این گزینه ، با کلیک بر روی آن ، صفحه کلید روی صفحه نمایش ظاهر می شود تا نیمی از صفحه نمایش شما پر شود.

صفحه کلید روی صفحه نمایش

استفاده از دستگاههای دارای صفحه لمسی آسان تر خواهد بود ، اما اگر ماوس کار دارید ، به سادگی روی هر کلید کلیک کنید تا مطابق صفحه کلید معمولی خود پاسخ دهد.

برای بستن صفحه کلید ، روی دکمه “X” در بالا سمت راست کلیک کنید.

خرابی صفحه کلید و ماوس به ویژه با استفاده منظم چندان معمول نیست. اگر صفحه کلید یا ماوس کار خود را بر روی رایانه شخصی Windows 10 متوقف کرده است

این بود از آموزش این جلسه: اگر صفحه‌کلید ویندوز ۱۰ یا ماوس کار نکنند چه باید کرد؟

مینو زمانی

دانشجوی رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار در مقطع کارشناسی ناپیوسته

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات